10 lutego 2015 r. obchodziliśmy już po raz 11 Dzień Bezpiecznego Internetu. Hasło tegorocznych obchodów „Razem tworzymy lepszy Internet” (“Let’s create a better Internet together”) zwraca uwagę na to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta (http://www.saferinternet.pl/pl/dzien-bezpiecznego-internetu).
W ramach obchodów DBI nasza szkoła przyłączyła się do kampanii edukacyjnej „Dodaj znajomego” – nie hejtuj! Kampania jest odpowiedzią na hejtowanie jako poważny, a stale bagatelizowany problem dotykający młodych ludzi w Internecie. Jej przekaz adresowany jest zarówno do ofiar hejtu, jego świadków jak i samych hejterów” – tłumaczy cel kampanii „Dodaj znajomego” Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje.
Hejtowanie, czyli obraźliwe, wulgarne lub agresywne treści pojawiające się w internecie bez ściśle określonego powodu, jest jednym z przejawów cyberprzemocy. Na lekcjach informatyki i godzinach wychowawczych realizowaliśmy więc zajęcia, których celem było nakłonienie młodzieży naszego gimnazjum do przeciwstawiania się hejtowi i pokazanie jego negatywnych skutków. Uczniowie wypowiadali się na temat pojęcia „hejtowanie” oraz „mowa nienawiści” – widać, że mają świadomość istnienia problemu obrażania w sieci. Zajęcia zaprezentowały sposoby reagowania – ofiary oraz świadka oraz kształtowały i promowały postawy empatyczne.
Wspólnie obejrzeliśmy film – historię Asi i Adama, przeanalizowaliśmy kilka przypadków hejtowania, pochodzących z prawdziwych zgłoszeń do Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Wśród przyczyn hejtowania nasi uczniowie podali m.in. zazdrość, chęć zwrócenia na siebie uwagi, zaimponowania znajomym, niskie poczucie własnej wartości – potrzeba umniejszenia innych, aby samemu poczuć się lepiej, brak umiejętności wyrażenia swojej opinii w konstruktywny sposób, nudę. Na zakończenie zajęć poznaliśmy “zasady antyhejtowe”, które można przeczytać TUTAJ.
Wiele emocji wzbudził także drugi oglądany przez młodzież naszego gimnazjum film – “W Sieci”, który w konwencji programu talk-show pokazał m.in. dwa przypadki niebezpiecznych sytuacji, z jakimi mogą mieć do czynienia młodzi ludzie w Internecie – cyberprzemoc oraz uwodzenie. Z okazji DBI na szkolnym korytarzu pojawiła się także gazetka, podsumowująca treści realizowane na zajęciach.
A oto – dla przypomnienia – Zasady Bezpiecznego Internetu na plakacie dystrybuowanym w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu 2015.
Bogusława Kmita, Monika Kowalska