Aktualności

“Działajmy razem!”

0
Wspieramy DBI'2021
wspieramy DBI

… to hasło międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu, obchodzonego 9 lutego 2021 r.

Internet może być i jest wielkim dobrodziejstwem dla uczniów (zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa) i wcale nie musi stanowić dla nich niebezpieczeństwa. Najpierw warto jednak nauczyć dzieci i młodzież prawidłowego korzystania z sieci oraz uczulić na pewne zagrożenia i niewłaściwe zachowania innych użytkowników.

Nasza szkoła co roku czynnie włącza się w obchody Dni Bezpiecznego Internetu, promując bezpieczne zachowania w Sieci. Nie tylko  przestrzegamy dzieci i młodzież przed potencjalnymi zagrożeniami ale też proponujemy pozytywne zastosowania sieci, zwłaszcza teraz, w czasie zdalnej nauki. Świadomi zagrożeń, od których nie uciekniemy, musimy też pamiętać o tym, że sieć jest potężnym narzędziem, mającym wielki potencjał, który można i trzeba wykorzystywać.

Wszyscy – nauczyciele, rodzice i eksperci a także dzieci i młodzież – powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

Przed czym bronić więc dzieci i młodzież? Najogólniej mówiąc, przed:

  • nieodpowiednimi treściami,
  • cyberbullyingiem i hejtem,
  • phishingiem i kradzieżą tożsamości.

Aby je przestrzec przed tymi zagrożeniami ale też pokazać dodatni potencjał sieci, potrzebna jest współpraca: ekspertów, nauczycieli i rodziców.

Każdy rodzic chce chronić swoje dziecko przed niebezpieczeństwem. Możemy zabronić dzieciom i młodzieży korzystać z Internetu albo np. nakazać im usunięcie konta w mediach społecznościowych. Jednak to nie rozwiąże problemu. Trwałe efekty przyniesie jedynie przemyślana edukacja dziecka, jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

Poniżej zebraliśmy więc wskazówki dla Rodziców, dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu. Mamy nadzieję, że przydadzą się Państwu aby Wasze dzieci i młodzież były bezpieczne w globalnej Sieci.

  • Rozmawiaj – to najprostsza, ale i najskuteczniejsza rada. Stale pytaj i dyskutuj z dzieckiem. Dzięki wartościowej rozmowie masz szansę poznawać cyfrowy świat razem z dzieckiem.
  • Ustal jasne zasady – jasno komunikuj czego dziecko nie może robić w Internecie. Wskaż rzeczy zakazane, takie jak: podawanie numeru telefonu czy publikowanie rodzinnych zdjęć. Ważne by każdy z członków rodziny został poinformowany o wprowadzonych ustaleniach.
  • Nie odcinaj dziecka od Internetu, ucz mądrego korzystania – dziś Internet jest powszechnym zjawiskiem od którego nie da się uciec. Całkowity zakaz korzystania z sieci nie jest rozwiązaniem. Taka izolacja może mieć negatywnie skutki i utrudnić dziecku funkcjonowanie w społeczeństwie.
  • Naucz zasady ograniczonego zaufania – młody internauta powinien mieć świadomość specyfiki konsumowanych treści. Warto uczulić dziecko, że ktoś po drugiej stronie monitora może zwyczajnie kłamać, informacja przeczytana na portalu wcale nie musi być prawdziwa, a oglądane zdjęcia zmanipulowane graficzne.
  • Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści – stały monitoring pozwala na kontrolowanie treści udostępnianych dla naszych dzieci. Zgłaszanie niepożądanych treści do odpowiednich organów pozwoli wyeliminować potencjalne zagrożenie.
  • Bądź wyrozumiały – nie chcesz dopuścić do sytuacji, w której działania w Internecie będą tematem tabu. Rozmawiaj bez oceniania i złości. W obawie przed karą dziecko może się nie przyznać do pewnych zachowań, lepiej, że poinformuje Cię o czymś i wspólnie ustalicie dalsze działania.
  • Ustal zasady komunikacji – naucz dziecko wszystkich funkcjonalności mediów społecznościowych i tego jak zarządzać informacjami na własny temat.
  • Obserwuj – monitoruj przestrzeganie ustalonych zasad i reaguj na dynamiczne zmiany w przestrzeni internetowej. Towarzysząc dziecku w codziennych aktywnościach, masz szansę na bieżąco śledzić trendy pojawiające się w Internecie.
  • Kontroluj także urządzenia mobilne – pamiętaj, że dziś dostęp do Internetu z poziomu telefonu komórkowego staje się normą. Ponad 83% dzieci w Polsce posiada własny telefon.
  • Nie zapominaj o plusach korzystania z Internetu.

Bogna Kmita

źródła: www.dbi.pl, www.akademia.nask.pl, www.asyinternetu.szkolazklasa.org.pl

Materiały dla Rodziców:

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Wydarzenie partonatem honorowym objął Prezes Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki. Patrnerami akcji zostały firmy: Facebook, Google, Samsung, Librus oraz Elektrownia Powiśle.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

WOŚP zagrała mimo pandemii

Poprzedni artykuł

Dzień Łamigłówki w SP3

Następny artykuł