Badali ją już starożytni Egipcjanie, Wisława Szymborska poświęciła jej wiersz, a matematyk William Shanks przez 15 lat wyliczał 707 cyfr jej rozwinięcia. Pi (zwana inaczej ludolfiną) jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. Oznacza stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy.
Dziś liczba π jest najsłynniejszą z wszystkich stałych matematycznych. Jako jedyna liczba ma swoje święto, które obchodzone jest 14 marca.
Z tej okazji po raz kolejny w naszej szkole odbyły się obchody Święta Liczby PI. Proponowaną przez nas formą obchodów było współzawodnictwo klas w różnorodnych konkursach związanych z matematyką. Oto wyniki poszczególnych konkursów:
- Plakat promujący „ Święto liczby π w naszej szkole” – zwyciężyła klasa 3d
- Sudoku – I Oliwia Kurasz 3c, II Sara Bartkowiak 1c, III Karolina Sarbak 2b
- Rebusy, zagadki, zadania matematyczne –najlepsze okazały się klasy 2a i 3c
- Quiz – 3d i 2d
- Zapamiętanie największej ilości cyfr rozwinięcia liczby π: I – Julia Naparty (zapamiętała 300 cyfr rozwinięcia- NOWY REKORD SZKOŁY!), II – Mateusz Skobel 200 cyfr, III – Aleksandra Wytrykus 107 cyfr
- Układanie kostki Rubika – Hubert Cypel, Michał Jeżewski, Janusz Machaj
W klasyfikacji końcowej zwyciężyła klasa 3d – 94,5 pkt., II miejsce 2d – 94 pkt., III miejsce 3c – 93 pkt. Nagrodą główną był tort- oczywiście o smaku π (tak określali jego smak zwycięzcy).
Gratuluję nagrodzonym i dziękuję wszystkim biorącym udział w konkursach.
Rafał Nawrocki