Aktualności

Nie hejtuję – reaguję!

0
Happening STOP_HEJT

Powszechność hejtu i mowy nienawiści w sieci stała się normą. Coraz częściej spotykanymi komentarzami są: „To tylko taka zabawa, sposób na zabicie nudy”, „To był żart, przecież wszyscy się śmiali”, „Musiałam odegrać się za odbicie mi chłopaka”,

„Nie wiedziałam, że ktoś wykorzysta to przeciwko mnie”, „Bez przesady! Jakie znów przestępstwo! To nic takiego!”, „Nie miałem pojęcia, że skończy się to tak tragicznie”, „Nie wiem jak sobie z tym poradzić”, „Nie wiem, kto może mi pomóc”…..
Internet pełen jest treści, które noszą znamiona mowy nienawiści, hejtu i cyberprzemocy. Obrażanie, znieważanie i ośmieszanie to stały krajobraz w komentarzach pod filmami, zdjęciami, postami, czy artykułami. Do tego dochodzą też szantaż w sieci i rozpowszechnianie kompromitujących materiałów – bo hejt to nie tylko tekst, ale też grafiki i filmy.
W naszej szkole mówimy stanowcze „NIE” cyberprzemocy. Mimo to, nadal często dochodzi do internetowego hejtu, który dotyka naszych bliskich lub nas bezpośrednio. Niestety, zdarza się także, że sami stajemy się stalkerami, trollami lub hejterami. Naszą reakcją na narastający problem było zorganizowanie happeningu w ramach cyklu profilaktyki. Wspólnie z panią Katarzyną Giersberg- Oleksiak przygotowaliśmy akcję, mającą na celu uświadomienie, na czym polega ten problem i jakie może mieć konsekwencje, zarówno dla ofiary jak i sprawcy. Mamy nadzieję, że z tym jakże ważnym przekazem trafiliśmy do sumienia wszystkich uczniów.

Uczniowie z klasy 8b

Katarzyna Giersberg-Oleksiak

Happening uczniów z klasy 8 B był realizowany w ramach Szkolnych Dni Profilaktyki i Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji również na lekcjach informatyki we wszystkich klasach odbyły się pogadanki, dyskusje i prezentacje filmowe na temat zasad obowiązujących podczas korzystania z Sieci. Rozmawialiśmy o szacunku dla siebie i innych użytkowników Internetu, o krytycznym podejściu do informacji oferowanych przez Sieć, o dbałości o swoją prywatność i przestrzeganiu prawa obowiązującego w Internecie. Na szkolnym holu mozna zapoznać się z gazetką promującą prawidłową postawę wobec niebezpieczeństw czyhających w globalnej Sieci.

FOTOREPORTAŻ z dotychczasowych aktywności związanych z Dniami Profilaktyki.

Bogna Kmita

Walentynki, nie tylko dla zakochanych

Poprzedni artykuł

Konkurs pieśni patriotycznej

Następny artykuł