Aktualności

Jaskra – cicha złodziejka wzroku

0
Artykuł o jaskrze - 7s

28 maja, w ramach realizacji materiału na temat chorób układu wzrokowego, do klasy 7s zawitała Pani Lucyna Wika, ciocia jednej z uczennic, oraz osoba dotknięta jaskrą. Nasz gość opowiedział nam o swoim życiu przed chorobą, funkcjonowaniu jako osoba niedowidząca oraz profilaktyce, jaką powinni stosować młodzi ludzie, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania. Podczas spotkania mogliśmy dowiedzieć się, że człowiek, który posiada choroby wzroku, niekoniecznie jest starszy, nie dba o siebie lub nigdy nie będzie mógł normalnie żyć. Poznaliśmy również przebieg badań, jakim musi poddać się osoba z jaskrą. W bardzo przystępny sposób zostały nam przedstawione trudne, medyczne zagadnienia, oraz ciekawie wytłumaczona „relacja” z tą straszną chorobą. Mogliśmy również zobaczyć na żywo słynną białą laskę!
Jesteśmy ogromnie wdzięczni Pani Lucynie, za poświęcony czas, oraz podzieleniem się z nami swoją wzruszają historią. Warto wspomnieć, że pomimo nieszęscia, jakie ją spotkało, podczas spotkania optymistycznie podkreślała, że nie opuszcza jej nadzieja w spowolnieniu rozwoju choroby. Niewyobrażalne jest, jaką trzeba mieć siłę żeby nieść na barkach taki ciężar, ale wciąż patrzeć na ludzi i świat z radością. Pani Lucynko, jest pani wzorem dla młodych pokoleń. Dziękujemy!


Barbara Kalitka, uczennica klasy 7s

Szanowni Państwo,

Poprzedni artykuł

Nasze ZŁOTKA!

Następny artykuł