Aktualności

Wycieczka 8g do Chalina

0
Wycieczka 8g do Chalina 5
29 kwietnia 2022 roku uczniowie klasy 8g Szkoły Podstawowej nr 3 we Wronkach mieli okazję uczestniczyć w wycieczce do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Chalinie koło Sierakowa.
Ośrodek leży w sercu Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Sierakowski Park Krajobrazowy to wydmowe tereny Puszczy Noteckiej, dolina Warty i Kraina Stu Jezior. Siedziba Ośrodka mieści się w obrębie zabytkowego XIX-wiecznego założenia dworskiego.

Podczas zwiedzania wystawy przyrodniczej w budynku dworskim uczniowie poznali niezwykle interesująca historię jednej z właścicielek majątku, która zbrodniczymi metodami powiększała swoje włości. Uczniowie usłyszeli też sporo informacji na temat okazów zwierząt żyjących na tym terenie oraz mieli okazję zobaczyć te zwierzęta w postaci wypchanych eksponatów umieszczonych w zaaranżowanych sceneriach symulujących naturalne siedlisko zwierząt.
Po odwiedzeniu wystawy uczniowie udali się na spacer ścieżką dydaktyczną wzdłuż szlaku wiodącego przez pagórkowaty zalesiony teren, którego dolne partie tworzone były przez erozyjną działalność wody i aktywność bobrów ochoczo stawiających tamy na lokalnych ciekach. Krajobraz niezwykle piękny urozmaicony ruinami młyna wodnego oraz dolinami robiącymi wrażenie jarów.
Po spacerze wśród natury ukształtowanej przez lodowiec uczniowie mieli okazję zapoznać się z nowocześnie urządzonym obserwatorium astronomicznym znajdującym się na terenie ośrodka w Chalinie. Badania w obserwatorium prowadzone są przez naukowców z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Na tym zakończyła się “dydaktyczna” część wycieczki.
Na zakończenie uczniowie wzięli udział we wspólnym ognisku a kto chciał mógł pograć w piłkę nożną, siatkówkę lub pobujać się na huśtawce. W sukurs dobremu humorowi przyszła również świetna pogoda, która zagwarantowała znakomite warunki dla zajęć w terenie, oraz Pani przewodniczka, która w atrakcyjny sposób udostępniła uczniom spory zasób wiedzy. Fotoreportaż

Wojciech Szałański, wychowawca kl. 8G

Sukces biegaczy w Mistrzostwach Województwa

Poprzedni artykuł

Witaj majowa jutrzenko

Następny artykuł