W dniach 17 – 20 maja 2016 r. klasy III C, III D i II A udały się na wycieczkę dydaktyczną do Krakowa – Oświęcimia – Wieliczki. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Pogoda tego dnia dostosowała się do naszego nastroju powagi i zadumy – było pochmurno i deszczowo.
W Krakowie zaś zwiedzanie rozpoczęliśmy od wieczornego spaceru po Rynku Głównym a potem były inne miejsca: dzielnica żydowska Kazimierz, Wawel, Sukiennice, krakowskie zabytkowe kościoły, nadwiślanskie bulwary itp. Odwiedziliśmy także multimedialne Muzeum Historyczne w podziemiach rynku.
Po zwiedzeniu krakowskiego Kazimierza uczestniczyliśmy w dydaktycznej grze miejskiej będącej mieszanką gier RPG i harcerskich podchodów. Planszą gry była nieustannie zmieniająca się przestrzeń miasta, a pionkami – 4 grupy naszych uczniów-graczy, którym zadaniem było wypełnić powierzoną im misję (czyli znaleźć winnego). Uczestnicy musieli kojarzyć miejsca, fakty, błyskawicznie rozwiązywać zagadki, a przede wszystkim walczyć z czasem, zawsze z góry określonym.
Równie ciekawie zwiedzało nam się Kopalnię Soli w Wieliczce. Odbyły się interesujące zajęcia i rozmaite rozrywki prowadzone w trakcie zwiedzania. Przewodnik opowiadał o jednym z najbardziej znanych polskich zabytków, jakim jest Kopalnia Soli „Wieliczka”. Czas zwiedzania umiliły ciekawe gry, quizy, niezwykłe historie i górnicze legendy oraz spotkanie z tajemniczym duchem Kopalni – Skarbnikiem. Na zakończenie trasy turystycznej każdy z uczestników otrzymal tytuł Eksploratora Kopalnianych Głębin.
Organizatorem tej jakże interesującej wycieczki był p. Marcin Wilk, a pomagały mu p. Iwona Krzyżanek i p. Bogusława Kmita.
zdj.Kajetan Nowak