Aktualności

Warszawski Zjazd Herbertowski

0
Zjazd Herbertowski Szkół w Warszawie

W tym roku nasza szkoła ponownie uczestniczyła w Zjeździe Herbertowskich Szkół. Tym razem gospodarzami wydarzenia było XCIX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta w Warszawie.

Coroczne spotkania mają na celu integrację społeczności szkolnych wokół twórczości Patrona.

Naszą placówkę reprezentowała delegacja w składzie: Pani Dyrektor Joanna Michalak, nauczyciele: Pani Lidia Kremer i Arlena Stachowiak oraz uczniowie – członkowie pocztu sztandarowego: Daria Ptak, Mikołaj Bombała, Marta Krzyżaniak. Pojechał z nami również ubiegłoroczny absolwent – Piotr Roszak. XIX Zjazd rozpoczął się Mszą Sw. koncelebrowaną przez abp. Henryka Hosera, która odprawiona była w intencji Zbigniewa Herberta, w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski Męczenników. Następnie uczestnicy przeszli do gmachu szkoły, gdzie odbyło się oficjalne rozpoczęcie uroczystości XIX Zjazdu KHS oraz XX-lecia liceum. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pierwsza Dama Rzeczpospolitej – Agata Kornhauser-Duda. W swoim przemówieniu nawiązała do jednego z utworów Herberta. Swoją mowę wygłosił również prof. Rafał Żebrowski – siostrzeniec poety, wspominając przede wszystkim ś.p. Halinę Herbert-Żebrowską. Następnie nauczycielom, również z naszej szkoły,  przyznane zostały odznaczenia: p.Dyrektor Jolanta Michalak otrzymała medal Pro Patria, a panie  Lidia Kremer i Arlena Stachowiak – Medal Komisji Edukacji Narodowej. Potem obejrzeliśmy sztukę przygotowaną przez licealne koło teatralne.

Po części oficjalnej nauczyciele udali się na posiedzenie klubu. My natomiast mogliśy podziwiać uczniowskie talenty i na zakończenie odtańczyć dobrze nam znany taniec – belgijkę.

Wieczorem wybraliśy się do teatru “Roma” na musical pt. “Piloci” – historię miłości tragicznie przerwanej przez II wojnę światową. Wyszliśmy wzruszeni z pięknego spektaklu, który z pewnością zapadnie nam w pamięć.

Dzień drugi zaczęłiśy od złożenia kwiatów na grobie naszego Patrona na Powązkach. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego lub stadionu narodowego. Zwiedzający muzeum mieli szansę przyjrzeć się życiu codziennemu warszawiaków uczestniczących w powstaniu, kolejnym jego etapom i skutkom. Zdecydowani na stadion zostali oprowadzeniu, m.in. po szatniach, trybunach czy lożach vipów. Na koniec udało nam się odwiedzić Belweder, a w nim wystawy poświęcone Józefowi Piłsudskiemu, jak i rekonstrukcję jego gabinetu oraz inne pomieszczenia.

W końcu nadszedł czas rozstania i pożegnań. Rozjechaliśy się w swoje strony, by móc za rok spotkać się na XX już Zjeździe Klubu Herbertowskich Szkół w Gdańsku.

Daria Ptak – II C, Marta Krzyżaniak – III B

Zjazd Herbertowski Szkół w Warszawie Zjazd Herbertowski Szkół w Warszawie Zjazd Herbertowski Szkół w Warszawie Zjazd Herbertowski Szkół w Warszawie
Zjazd Herbertowski Szkół w Warszawie Zjazd Herbertowski Szkół w Warszawie Zjazd Herbertowski Szkół w Warszawie Zjazd Herbertowski Szkół w Warszawie

 

 

 

Szanowni Rodzice – ANKIETA!

Poprzedni artykuł

Dzień Drzewa 2017

Następny artykuł