Wystawa pająków ludowych

Ludowe pająki

Zapraszamy do oglądania wystawy pająków ludowych, która znajduje się w holu na parterze naszej szkoły. Ozdoby zostały wykonane przez uczniów klasy 4s i 5s w celu podkreślenia uroczystego charakteru zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Przestrzenne, barwne konstrukcje tworzono w całej Polsce, w zależności od zamożności

regionu i możliwości z różnych materiałów: źdźbeł słomy żytniej lub owsianej, nici, pasków wystrzępionego płótna, włóczki, grochu, fasoli, piór i barwnej bibuły. Ta oryginalna ozdoba była symbolem pomyślności, miłości zdrowia. Nie można go było zniszczyć. Obecność pająków na Boże Narodzenie wiązała się z legendą, że pająk był jednym ze zwierząt towarzyszących narodzinom Jezusa.

Sabina Jasińska

Ludowe pająki