Aktualności

Zwiedzamy Szczecin

0
Zwiedzamy Szczecin

W środę 24 kwietnia 2024 klasa 7s s i 5b wraz z opiekunami, wczesnym rankiem wyruszyła na zwiedzanie Szczecina. Na szczęście dopisała wiosenna aura, która pozwoliła dostrzec uroki tego pięknego miasta, zwanego ,,Paryżem Północy”. Rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Techniki i Komunikacji, w którym zgromadzono najstarsze modele samochodów, motorów, autobusów. W muzeum można oglądać największą na świecie kolekcję stoewerianów (kolekcja obejmująca wyroby fabryk dwóch pokoleń szczecińskiej rodziny Stoewerów): samochody (najstarszy z 1913 roku), maszyny do szycia, maszyny do pisania, rowery (najstarszy z 1900 roku). Znajduje się w nim również unikalny zbiór przedwojennych polskich jednośladów – w tym najpopularniejsze sokoły. Ogromnym zainteresowaniem uczniów cieszyły się zwłaszcza „maluchy”, kabriolety oraz małe fiaty na gąsienicach. No i oczywiście symulator tramwaju Konstal 105Na.
Mogliśmy samodzielnie wymienić i naprawić koło i żarówkę czy pojeździć na rowerach i symulatorach poznając, przepisy ruchu drogowego.
Po posiłku wyruszyliśmy na zwiedzanie Szczecina z lokalnym przewodnikiem. Spotkaliśmy się na Wałach Chrobrego, jednej z głównej atrakcji grodu Gryfa i właśnie tu rozpoczęliśmy nasz spacer. Stąd doskonale widać szczeciński port oraz stoczniowe żurawie. Znajdują się tu słynne tarasy widokowe zbudowane w latach 1902-1921. Składają się one z głównej platformy oraz pawilonów widokowych, z których można podziwiać panoramę miasta. Duże wrażenie robią też zabytkowe schody i znajdujący się tuż obok budynek muzeum, którego historia jest równie ciekawa. Następnie udaliśmy się w kierunku Zamku Książąt Pomorskich, po drodze mijając zabudowania Trasy Zamkowej. Zwiedzając Zamek, poznaliśmy historię i losy księcia Bogusława X oraz jego małżonki Anny Jagiellonki. Obejrzeliśmy piękne gmachy Urzędu Wojewódzkiego, Akademii Morskiej i Muzeum Narodowego. Nie mogliśmy ominąć charakterystycznych bram w Szczecinie – Królewskiej i Portowej. Zatrzymaliśmy się też pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 r, potocznie zwanym Aniołem Wolności; to pomnik upamiętniający ofiary wydarzeń grudniowych w 1970 roku, znajdujący się na pl. Solidarności w Szczecinie. Podziwialiśmy kamieniczki Starego Miasta, Ratusz oraz Plac Rodła no i oczywiście lodową bryłę Filharmonii Szczecińskiej, która fazie realizacji okrzyknięta została nową ikoną miasta. Na koniec relaks – czyli rejs statkiem wzdłuż Wałów Chrobrego, skąd znów podziwialiśmy zabytki, jednak z  innej perspektywy oraz stocznię szczecińską, gdzie mogliśmy zobaczyć olbrzymie statki, kontenery, nabrzeża przeładunkowe oraz unikalną infrastrukturę portową. Fotorelacja
Dziękujemy firmie ,,Dom-Jan” Ryżyk za bezpieczny przejazd i super organizację.

Lidia Kremer

Olga Czechowska druga w województwie

Poprzedni artykuł

Zwycięzcy Konkursu Przyrodniczo – Sportowego

Następny artykuł